Vratislav Hlubucek - osobni stranka

Glosy

Komentování událostí, které byly důležité nebo zaujaly ...
22.12.2023 - Letošní Vánoce obohatily nás slovník o dvě zlověstné fráze - "měkký cíl" a "dlouhé zbraně". A my jsme přišli o další iluzi, že u ná se to nemůže stát...
11.11.2023 - Za knížetem Karlem Schwarzenbergem. Byl to vlastenec a milý vtipný pán, který ctil šlechtické cnosti, právo a spravedlnost. Ať odpočívá v pokoji a zůstane v našich vzpomínkách.
10.11.2023 - O smyslu a cíli - Lidé a i filozofové často mluví a hledají smysl a cíle života či jiného lidského snažení. Je to čistě lidská kategorie nebo je to něco objektivnějšího, co se dá definovat a nalézt?
Každá aktivita či snažení představují nějaký pohyb. A pohyb je výslednicí působení nějakých sil. Když je to duševní pohyb, tak tou silou může být i chtění, zvědavost. U fyzického pohybu jsou to většinou hmatatelné a měřitelné síly. Buď nás přímo pudí, tlačí či táhnou nebo mají podobu koncentračního gradientu, v jehož směru plujeme. Tyto síly, ne vždy zřetelně patrné hrají rozhodující roli v naší aktivitě.
A co je tedy cílem a smyslem? Dokončit ten pohyb, to snažení a dostat se do rovnovážného bodu, kdy je výslednice sil nulová. Kdy už nejsme dále puzeni a býváme výsledkem buď spokojeni anebo rozčarování. Kdy to prostě skončí. Jeden cíl se rozplynul, protože pocit z něj je odplouvající a v naší mysli se už rodí jiný následující. Vidíme v něm smysl a cíl, protože jsme k němu směřováni. A my bychom přece nedělali něco jen tak.
A tak jsme životem taženi a prožíváme svá dílčí vítězství a prohry dokud nás napadá, zajímá či táhne něco dalšího nového. Pokud ne, tak končíme.
5.7.2023 - Často čítám o škodlivosti působení nepůvodních druhů v naší biosféře. Působí lokální katastrofy. Jde o rostliny i živočichy. Od bolševníku, přes křídlatly a netýkavku žlaznatou, až po norka amerického, nutrii a nepůvodní druhy raků. Biologové plédují a trvají na jejich vymýcení. Vždy se ale podivím že se to týká všech druhů, s vyjímkou jediného Homo sapiens.
7.6.2023 - Zamysleli jste se nad tím, proč je v přírodě tolik živočišných a rostlinných druhů? A těch mikrobů. Vždyť podle Darwina by se mělo prosadit jen pár těch nejúspěšnějších a obsadit biosféru. Ale ony jich jsou statisíce. Tak jistě odpovíte, že na Zemi jsou různá prostředí. Ano, ale těch zas není tolik. Druhy se nejen doplňují, ale i si konkurují. A konkurence je zdravá. Vytváří rovnováhu a stabilitu. Kdyby tu byl v potravním řetězci vždy jen jeden druh a ten náhodou vyhynul, zdecimovalo by to celý řetězec. Druhová rozmanitost tedy vytváří velkou stabilitu a robustnost. Je o to důležitější, když teď v biosféře řádíme my, lidé.
29.1.2023 - Tak jsme si zvolili nového prezidenta, je klidný a rozvážný a bude se dobře vyjímat na známkách. Držme mu i sobě palce, abysme se zase cítili více Čechy a táhli za jeden provaz.
11.1.2023 - Jak bojovat s trolly a fake-news? Rozhodně ne cenzurou. Co třeba tak, jak bojují banky s podvodníky, co rozesílají falešné maily s cílem získat platební údaje. Upozornit na ně a varovat lidi, aby vše co čtou podrobili svému rozumu, kritice a neklikali na každou blbost. Úplně fake-news nevymítíme, je to jako s hloupostí.
5.1.2023 - Mikroorganizmy jsou na vzestupu. Začalo to covidem a teď tu máme i chřipku, další respirační virózy, ale i ptačí chřipka vybíjí drůbež a prasata se bojí afrického moru. Aby to nebylo století mikroorganizmů...
25.10.2022 - Svět se nám rozpadá pod rukama a ještě před pár lety to bylo idylické. Zase jeden z překvapivých historických zvratů ve složitém systému. V rovnováze je přívětivý, ale nesmí se moc napínat a natahovat. Jinak se dá do pohybu na nepředvídatelných místech a neví jak a kdy skončit. Koledovali jsme si.
17.3.2022 - Klobouk dolů před Ukrajinci, statečně brání svoji zem i svobodu před znatelně silnějším agresorem. To my jsme dvakrát neudělali. V r. 1938 a 1968. Z dlouhodobého strategického hlediska to bylo asi dobře. Jsme už takoví a proto možná zůstáváme nejzápadnějšími Slovany. Ale oni, na rozdíl od nás, nebudou slavit toto výročí jako dny hanby a potupy, ale jako vzepětí svého národa, ať už to dopadne jakkoliv.
26.2.2022 - Tak už máme zase válku na okraji Evropy. Nezasahuje nás, ale týká se nás. Každá válka je nebezpečná v tom, že destabilizuje svět a často se umí zvrhnout směrem, který nikdo nepředpokládal. Po sarajevském atentátu v r. 1914 mělo být potrestáno jen Srbsko. Po obětování Československa v Mnichově měl být také klid. Pro chiméry mocipánů však trpí lidé, ztrácejí své rodinné zázemí, majetek a někdy i život. A to je neodpustitelné. I když je agresor a padouch jasný, vždy bychom si měli položit také otázku – udělali jsme všechno správně a pro to, aby k této situaci nedošlo?
5.1.2022 - Nemohu si pomoct, odpírači očkování mi připomínají Svědky Jehovovi, kteří obdobně odmítají transfuzi krve. I za cenu těžkého poškození zdraví. Vakcinace, která samozřejmě není všelékem, přitom patří k největším objevům mediciny. Ubránila nás před mnohými metlami minulosti.
2.12.2021 - Měli jsme století páry, století elektřiny a zdá se, že nadchází století infekcí. Navíc nás opustil vynikající člověk, cestovatel a spisovatel, pan Miroslav Zikmund, s J. Hanzelkou, idol mého mládí. Bude nám chybět, ať zaslouženě odpočívá v pokoji.
23.9.2021 - Už starý lišák Marx postuloval přerod kvantity v kvalitu a něco na tom je. Máme problémy s odpadem, nestačíme ho pochovávat nebo spalovat. Po mořích se potulují celá plastová pole. Na spalování zase reagují klimatičtí alarmisté. Že prý těch energií spotřebováváme moc. Proti autům se spalovacími motory byl vyhlášen džihád a elektromobily se staly modlou. Nějak si však u nás neuvědomujeme, že nahrazení všech motorů elektřinou by si vyžádalo stavbu více jak 4 nových Temelínů. Auta tu jezdí přes sto let, tak proč se znelíbila až teď? Teď když jsou dokonalá s katalyzátory a filtry? Je to proto, že jich je moc. Stejně tak vytváříme moc odpadu a oxidu uhličitého protože je nás moc. To je ten přerod v kvalitu – máme problémy. Je nás na planetě zkrátka moc!
9.5.2021 - Piráti navrhují, aby se z občanek vynechalo pohlaví. Prý tam mají být jen údaje nezbytné k identifikaci. Asi proč to tam uvádět, když se může orgán přesvědčit sám. V rámci EU se připravují OP s biometrickými údaji včetně otisků prstů. Jako prvňák v padesátých letech pamatuju, jak maminka měla v občance dole na stránce otisk palce. Později to i komunistům připadalo příliš, tak já už jsem to pak v občance neměl. Svět se holt vyvíjí po spirále. Taky se kdysi nastupovalo do letadel jako do vlaků či tramvaje. Pokrok musí bejt, řekl by Švejk, jinak byste jako ta hovada hloupý stále lezli po stromech.
11.4.2021 - Evropská unie se chystá zahájit jednání o objednávce 1,8 miliardy dávek vakcín druhé generace, které mají být ještě účinnější proti koronaviru. Připravuje i harmonogram nákupu na r. 2022 a 23. Je to i vzkaz všem pochybovačům, aby si ujasnili svůj vztah ke covidu.
29.3.2021 - Zdá se, že naši miliardáři mají smůlu na letecká neštěstí. Začal to Tomáš Baťa, teď Petr Kellner. Nemáme jich zas tolik. To aby Andej Babiš raději jezdil vlakem.
23.2.2021 - Když se přemnoží zajíci, stoupne i počet jejich predátorů, vlků a lišek, dokud se nedosáhne rozumné rovnováhy. Co má však příroda dělat, když se přemnoží člověk? Vyzbrojil se zbraněmi, vědou a zdravotnictvím. Tak to zkouší s něčím hodně malým, sotva postřehnutelným – a vychází jí to.
4.2.2021 - Zásah Ústavního soudu do blížících se voleb u mě trochu naboural důvěru v apolitičnost a nezávislost soudnictví, natož toho nejvyššího. Naše polarizovaná společnost nepotřebuje posilovat malé strany, které pak nakonec jako jazýček na váze koalic často získají až nikým nevolenou moc. My potřebujeme spíš silnou akceschopnou vládu a tedy většinový systém typu vítěz bere vše. A teď se ukaž a za čtyři roky ti to bude sečteno.
20.1.2021 - Stále nic moc, ale svítá nám naděje, že se proočkujeme k lepším zítřkům. Jestli budou takové, jaké jsme už měli a opět je chceme se uvidí. Chce to trpělivost a ohleduplnost a je jedno, jestli bude Franta očkován už ve čtvrtek a dřív, než Jitka. Hlavně smekám a dík všem zdravotníkům, kteří bojují s covidem a zachraňují naše životy. Léta jsme je opomíjeli a brali jako samozřejmost.
28.10.2020 - Za covidem Kolem nás zuří válka s covidem. Je to nový fenomén a lidé jsou z něj zmateni. Bojují s ním pokusem a omylem. Stále si nechtějí připustit, že rozšíří portfolio trvalých chorob. Má charakter ruské rulety, protože někomu projde a jiného zahubí. Jako ve válce je však důležité, aby velel jeden a ostatní poslouchali a nebojovali protichůdnými prostředky. Opozice se proflákla, když v létě dotlačila vládu k uvolnění restrikci a teď jí to zase vyčítá. Jednotné velení je důležité i za cenu, že nebude dokonalé a bude dělat logicky i chyby. A neuposlechnutí rozkazu ve válce není maličkost.
Požadavek na vládu „ať řekne předem, co bude“ je dětinský anebo záměrně provokativní. Hasiči v Kalifornii hasí lesní požáry podle toho, kde a jak zrovna zafouká vítr a neví, kdy ho uhasí a kolik městeček budou muset evakuovat. Vojenský štáb bude postupovat jinak, podle toho, jestli u Stalingradu vyhraje nebo prohraje.
Neznámé hrozby nás znepokojují víc, než ty známé. Proto si naši předkové vymýšleli i strašidla a duchy, aby po čase seznali, že to jen hučí noční les. Doufejme, že to tak bude i s covidem a budeme s ním bojovat s klidem, jako to děláme u občasných epidemií žloutenky nebo úplavice. Pravděpodobně nám pomůže i vakcína. Do té doby se ovšem musíme snažit a respektovat.
15.10.2020 - Neplatí náhodou? „Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda a zdraví druhého.“ Tak bysme se tím měli řídit.
6.8.2020 - Naše generace nezažila válku, teď ji tedy máme - válku s covidem-19. Nerozbíjí budovy a statky, ale devastuje náš život. A možná ho změní více, než bychom si přáli. Možná jsme byli až dost zpovykaní a budeme se muset víc soustředit na to, co je podstatné a živit se víc, tím, co je nezbytné. A masový sport a masová kultura zajdou na úbytě.
8.3.2020 - Tak nám ten rok pěkně začíná epidemií koronaviru. No už jsme nevěděli roupama co dělat, háštěřili se kvůli maličkostem a měli se moc dobře. Aspoň nám taková choroba připomene, že jsou věci nad námi, silnější než my, a že trocha pokory by neuškodila. Legrace to rozhodně není a měli bychom velmi pečlivě dodržovat všechna opatření a nediskutovat nad nimi. Jinak ale platí osvěčené, že "co tě nezabije, to tě posílí".
31.12.2019 - Štěstí je ten krásný pocit, když máte v mozku tu správnou koncentraci nervových transmiterů, čili chemie. Můžete jí jít i naproti pozitivním myšlením. Trochu jiné, ale snad ještě důležitější štěstí je, aby se náhody obracely vždy ve váš prospěch a nikdy proti vám. Abyste byli ve správný čas na správných místech a nikoli naopak. Tak ať vám to vychází...
17.08.2019 - Je to zvláštní a krásné, že se politici hašteří, napadají a ekonomika prosperuje, mzdy a důchody rostou. Máme nejnižší nezaměstnanost a dobře se nám daří. Jako bychom ty politiky vůbec nepotřebovali. Tak ať to vydrží!
20.12.2018 - Také máte pocit, že to nějak uteklo? A je tu ten nejtajemnější a nejduchovnější měsíc v roce. Kouzlo času adventu nikdy nezmizí, protože každý člověk potřebuje cítit naději a závan tajemna. Tedy, když si vyzdobí věnec se čtyřmi svícemi a dovede se na chvíli zastavit uprostřed toho předvánočního shonu a hemžení. Nedejte se tedy vybláznit tím, že okna už nebyla dlouho mytá, že čtyři druhy cukroví je nedostatečné, že ještě nemáte zabalené všechny dárky, nebo že kapr se salátem je málo chodů. Jak se Vánoce vydaří, bude záležet na naladění a přístupu všech členů rodiny. Jděte jim tedy příkladem až se rozsvítí vánoční stromek.
Vstupujeme do nového roku 2019 (bohužel zase lichého) a uvidíme, co nám přinese. Něco nám všem dohromady a něco každému zvlášť. Hlavně globálně ať je mír, klid a konjunktura. Nějak už jsme si zvykli a pomalu to považujeme za samozřejmost, ale není to tak. Souvisí to s jistou pokorou a o to horší by bylo probuzení. Ale věřme, že se tento rok nebude vymykat a i s naším přičiněním bude úspěšný. Máme pro to všechny předpoklady. Někteří se možná pokusí o nějaké to předsevzetí, a i když nikdy není pozdě, tak se starým psem to bývá složitější. Nadcházející rok přivítejte vzpřímeně a s nadějí. Pak vám přinese i zdraví a spokojenost a jistě i chvilky štěstí. Ať jich je co nejvíce!
25.08.2018 - Když parlament k 50.výročí odsuzoval Sovětskou okupaci z r. 1968 zdrželo se údajně i několik poslanců ANO. Dodatečně vyšlo najevo, že nebyli ten den hlasování přítomni. Novinář tedy článek odflákl. Nechce se mi totiž věřit, že by IŤáci, kteří hlasovací zařízení navrhovali, nerozlišili případy: stsikl ANO, stiskl NE, stiskl zdržel se a nestiskl nic, tedy byl nepřítomen. Fyzicky nebo duchem.
25.07.2018 - Opisovat by se nemělo, ale teď tu máme opisovací mánii, něco jako naše malé MeToo, kvůli které padají i ministři.
Tak jako skladatel by neměl ukrást více, než čtyři takty, mělo by se možná stanovit dvě věty a dost. Někdo říká, že všechny myšlenky už byly v podstatě řečeny a tak je těžké vymýšlet něco nového a neopakovat se. Zejména ve žvanivých vědách. Hlídací software je neúprosný a Google dneska najde i zakopanou bačkoru. Nemají to tedy ti absolventi zrovna lehké. Zase ta snadnost oprav a kopírování. Ctrl C a Ctrl V a je to. To my, kteří jsme psali své práce ještě na psacím stroji a přes kopírák a tolikrát museli kvůli pár banálním chybám přepisovat celé stránky, víme své.
Takže studenti, klidně opisujte a vkládejte, ale citujte. Toho malého čísílka, označujícího citaci si stejně nikdo nevšimne a bude celkově vnímat zkopírované myšlenky za vaše. A uspějete. Možná ocitujte i sami sebe.
22.03.2018 - Otrava dvojitého agenta a jeho dcery novičokem rozvířila vody a otrávila už tak napjaté vztahy mezi EU a Ruskem. I když mi jako nejpravděpodobnější pachatel, už vzhledem k tomu, kdo byl otráven, vychází Rusko, tak si jako obezřetný občan říkám, zda je Putin opravdu takový hlupák, aby to udělal před volbami a v době kdy význam sankcí proti němu pomalu doznívá? Asi jsou i jiní, kteří by měli zájem, ale to neznamená, že podlehnu konspiračním teoriím. Na rozdíl od ostatních mě však potěšilo a polichotilo prohlášení Ruska, že novičok mohl pocházet i z ČR, Švédska nebo Británie. Je to lichotivá společnost. A vůbec nevadí, jestli zloděj křičí vždyť oni taky krájejí nožem . Se zbraněmi to umíme, navzdory tomu, že jsme zas tak moc nebojovali. Začalo to vozovou hradbou, pokračovalo licencí brněnské zbrojovky Angličanům na kulomet BREN a pokračovalo Semtexem.
25.10.2017 - Parlamentní volby překvapily jen málokoho. U ANO jen počet hlasů. Potěšil návrat ODS a rozpaky budí nevyzpytatelní Piráti a vyzpytatelný Okamura. Tradiční strany mají problém, protože stále berou svět, jaký by podle nich měl být a ne jaký je ve skutečnosti. Nakonec prolezly. Propad ČSSD zas tak nepřekvapil, po tom nápadu vyhodit úspěšného Babiše z vlády a dokonce na něj před volbami vytáhnout obžalobu za osm let starou spornou kauzu. Lidé jim to nespolkli.
Strany ale mohou plnit program, jen když vládnou a tak jejich animozita s tím či oním ne, je nepochopitelná. Budou-li předčasné volby, tak Babiš ještě posílí a oni podruhé prolézt nemusí. A co pak?
24.06.2016 - No Brexit zrovna nepohladil, už proto, že Británie je mou oblíbenou zemí, ale snad to bude k něčemu dobré. Doufejme, že si EU teď uvědomí, že tu není pro vize elit, ale pro blaho Evropanů a že je nesmí jen komandovat, ale také naslouchat jim, co si přejí a jejich názorům. Pak nebude odvaha Britů marná.
23.02.2016 - Svět se začíná mlít a tentokrát už i v naší dobré Evropě. Na palubě dál vyhrává hudba jako na Titaniku, jen lidé jsou nervóznější, dělí se a nadávají protivníkům.
Měli bychom zpozornět, protože záchranné čluny nebudou rozhodně pro všechny.
5.12.2015 - Tak se v Paříži koná další celosvětový ekologický, alarmistický potlach, který přesvědčuje. že je poslední šancí, jak zachránit planetu. Budeme zase poroučet větru dešti a řada firem si na tom namastí kapsy. Politici, místo toho, aby řešili okamžité vážnější hrozby, tak plkají o klimatu.
3.10.2015 - Volkswagen se vlastně chová pragmaticky. Pokud jsou ekologické limity moc přísné a nechtějí-li prodražovat auta. Konec konců lidi zajímá spotřeba, výkon, cena. Podle emisí si auto nikdo nekupuje. Kdo taky by jel s autem na úpravu, byl by sám proti sobě. Takhle má zajištěno, že na emisích projde.
17.7.2015 - Léto není rozhodně okurkovou sezónou. Já osobně bych raději viděl Řecko zase s drachmou, ať si hospodaří po svém, protože to tak dříve nebo později stejně dopadne. A imigranty co nejdále od našich hranic. Snad se Evropa vzpamatuje a pochopí, že nemůže přijímat ty, kteří se doma neuživí. Napadá mě možná ošklivá paralela. Přírodovědci neochrání antilopu před útokem lva, protože to patří k přírodnímu řádu. To, že se jedni mají dobře a žijí v bezpečí na rozdíl od jiných je táké řád světa. A jen naivní idealisté se to pokoušejí měnit.
1.5.2015 - Nedá se říct, že se nic neděje. Ale jsou to takové samé všednosti, blbiny a rozplizlosti, že je nemá cenu nějak komentovat. Možná i věci, které nás jednou překvapí. A tak je lepší si užít s básníkem Máj, lásky čas.
27.11.2014 - O přiměřenosti - když před časem zavřeli Davida Ratha, zaradoval jsem se, že konečně na jednoho vykuka došlo. Když ho však přes rok dusili ve vazbě, začal pomalu převládat soucit nad člověkem. Když se Miloš Zeman projevil v hovorech z Lán, taky jsem si pomyslel, že je hulvát. Když ale následující týdny je jeho slovník hlavním tématem medií, jako by nebylo nic důležitějšího, říkám si, pokrytecká media se mstí za jeho ne zcela neoprávněný názor na média.
3.6.2014 - Kdyby dnes Hitler založil svou nacistickou ideologii ne jako politiku, ale jako státní náboženství – byl by za vodou. V rámci svobody vyznání uznávané a tolerované naší politicky korektní demokracií by mohl hlásat i antižidovské nálady a pogromy. Vždyť přece jeho náboženství přikazuje věřícím eliminovat všechny bezvěrce a nastolit celosvětovou vládu jeho víry, tak kdo mu má do toho, co mluvit? Je to jen otázka náboženského přesvědčení. Vnuknul mu to jeho bůh v mnichovském vězení a on to jen zapsal do Mein Kampfu. V smiřovací politice jsme dnes už dál, než Chamberlain a proto i důsledky budou horší.
5.4.2014 - Zima byla letos mírná, jako by chtěla dát za pravdu oteplovací lobby. Šetřila naše peněženky a asi také škůdce. Záplava prvních květů potvrdila nástup jara a rychle se objevují nové svěže zelené listy. I my, časní jarní pyloví alergici víme své. Svět je rázem veselejší a tak si ho užívejte a rozhodně si nenechte kazit náladu ani škarohlídy, ani obsahem večerních zpráv. Pokochejte se tou krásou kolem vás a vše bude hned jednodušší.
17.12.2013 - EU a vůbec euroatlantická civilizace v posledních desetiletích vychovává ze svých občanů povolné stádo bez vlastního názoru. Slouží k tomu různé zákazy, které určují, jaké výrobky smí občan kupovat a využívat. Snaha o jeho bezpečnost v něm utlumí jakoukoliv vlastní ostražitost, protože „oni“ vědí, co je nebezpečné a oddělí nás od toho. Různé rady určují, co a kdy smí být vysíláno na televizních kanálech, takže proč by se rodiče snažili své děti usměrňovat, když to za ně udělá společnost. Tak občane, jen konzumuj a jednou za čas nám vhoď volební lístek. O víc se starat nemusíš. Tlak politické korektnosti zajistí, aby ses i odpovídajícím způsobem vyjadřoval. Jen v těch výrazech a tématech, které se hodí. Nechceš se přece zesměšnit vlastním názorem. Za chvíli možná zase budeme, tam, kde už jsme jednou byli.
3.6.2013 - Kdeže je globální oteplování? Ústřední topení v bytech topí ještě v červnu, sazenice se krčí a nerostou a prší a prší. Člověk aby pomalu propadal depresím z nedostatku sluníčka. Dorazilo globální zvlhčování. Doufám jen, že se ho zase nechytí nějaká lobby, aby vysála státní peníze. Takže jen to globální zhloupnutí se zdá být trvalé...
22.5.2013 - Prezident Zeman se v rámci mezer a nekonkrétnosti ústavy snaži implantovat poloprezidentský systém. Je to stále vzdělaný a inteligentní muž, i když se snaží klamat občasnými výrazy a virozami. Ví, co dělá. Pokud by rozumně šlapal na paty impotentním politikům, tak by to ani tak nevadilo. Pokud by ale svými vesměs levicovými názory dělal prolog budoucí růžovo-rudé vládě, tak už to tak veselé nebude. Stačí, co si užijeme po příštích volbách!
5.3.2013 - Levicový Senát svými posledními kroky potvrdil, že kromě "mediokracie" nám hrozí i vláda "soudokracie". Když se opozici nelíbí rozhodnutí vlády, dá ho k soudu. Povede to k tomu, že nám budou nakonec vládnout soudci? Když nedovedu protivníka přesvědčit argumenty, tak ho budu vláčet po soudech. Bude každý zákon končit u Ústavního soudu? Chtělo by to více pokory, třeba té cimrmanovské: "Mohu se zlobit, nadávat, křičet, ale to je tak to jediné, co s tím mohu dělat".
16.2.2013 - Média a populističtí politici nasadili Václavu Klausovi psí hlavu a snaží se, aby od něj ani pes kůrku nevzal, protože se možná bojí jeho dalšího působení. Ale ještě budeme vzpomínat. Byl to prezident možná trochu samolibý, ale vzdělaný, který do věcí světa viděl a dovedl předvídat. A to hlavní - nebojí se své názory říkat i když nejdou s hlavním proudem a nejsou ve stylu zhoubné "politické korektnosti".
21.1.2013 - Tak si volíme prezidenta, který nás má spojovat jako symbol státu. Media, ale i někeří kandidáti však volí taková populistická temata a argumenty, že lidi jen rozdělují a rozeštvávají. Je to halt i o úrovni lidí a každý národ má takovou kampaň, jakou si zaslouží a na jakou slyší.
30.12.2012 - Politici dělají vše pro to, aby nás definitivně otrávili, ale naštěstí na rozdíl od dob komančů náš život ovlivňují už jen málo. Živí nás vesměs soukromý sektor, děti nám ze škol nevyhodí a v tom nejhorším můžeme odcestovat, kam se nám zlíbí. Tak buďte sebevědomými občany, co mají svůj život ve svých rukou.
18.10.2012 - Komunální volby? Škoda slov, ale pravice si o to už koledovala.
1.10.2012 - Proč by měla zrovna prezidentská ochranka perfektně fungovat, když v ostatních oblastech tomu tak není? Pragmaticky si řekli, co by se mohlo v naší kotlině semlít? Tak dělali, jako, že se nic nestalo. Kdyby útočníka sejmuli a zastřelili, navíc v davu, to by bylo komentářů o arogantním zásahu na chudáka žertéře. Měli ještě třetí, profesionální možnost - schytat airsoftové kuličky na sebe a útočníka zpacifikovat chvaty bojových umění. Aspoň by to byla výstraha pro případné následovníky.
22.9.2012 - Jako chemika mě sice iritují zprávy medií "otrávil se metylem", ale budiž. Je to průšvih, kdy ani pravicová vláda nemůže říct, "jo, co si kdo vypije, to má", protože metylalkoholové padělky mají mnohdy úřední kolek a běžný občan nemá doma chromatograf. A tak vláda hledá to nejméně špatné řešení z těch špatných, co se nabízí. Jde o to, jestli mafián jen nerozeznal cisternu metanolu od etanolu, nebo to udělal naschvál, protože metanol je bez daně. Na to, co vše se musí dělat dle zákona s metanolem v laboratořích je to naprosto nepochopitelné. Divím se jen, že se ještě nevyrojili známé "konspirační teorie" typu: celou aféru zinscenovaly velké lihovarnické firmy, aby jednou provždy zatočily s nelegální konkurencí. Nebo byl to teroristický útok, když si Al Kaida všimla našeho postavení na špici spotřeby alkoholu. A od levice bych čekal, že to vyvolala vláda sama, aby odvedla pozornost od svých problémů. No, játra si na chvíli oddechnou a svět se dá i za střízliva.
15.8.2012 - Tak jsme si zase užili vzácných chvilek národní hrdosti během olympiády v Londýně. Škoda jen, že je tak málo oblastí, kde ji můžeme cítit a prožívat.
30.4.2012 - Projekt Věcí veřejných sice umožnil jasné vítězství pravice, ale následně ji tak zdiskreditoval, že se z toho bude ještě dlouho vzpamatovávat. Znovu připomněl smutnou skutečnost, že na průměrného a podprůměrného voliče se musí jen populistickou fintou a sliby. Proč by měl rozumět rozumovým argumentům pravice, když ho levice hýčká a zahrnuje přísliby?
17.3.2012 - Nelíbí se mi snaha opozice o kontrasignace prezidentských milostí. Chtějí je institucionalizovat, zařadit do systému. Ale ony jsou přece jasným nostalgickým pozůstatkem feudálního řádu, kdy monarcha, symbolizovaný hlavou státu, udílí milost podle své úvahy nebo chcete-li i nálady. Není to nic, s čím by mohl někdo počítat, jen šťastná výhra v loterii života. A proto do toho monarchovi nemá nikdo co mluvit.
28.1.2012 - Snahy o regulaci internetu, ke kterým dochází v USA, Francii, ale i EU a u nás (smlouva ACTA) mě dost znepokojují. I když se krást nemá, tak pojetí autorských práv poněkud zastaralo a filmové a hudební společnosti se jen snaží sanovat své cenové a distibuční selhání. Internet je zvláštní fenomén. Neměl by patřit nikomu a měl by zůstat ostrovem svobody v dnešním jinak dost tristním světě. Se všemi výhodami i nedostatky. Pokud bude Velký bratr dál dotírat, doufám že se Anonymous stane masovým hnutím na jeho obranu.
7.1.2012 - Čeká nás za rok přímá volba prezidenta? Zřejmě jím nebude moct být Jára Cimrman. V situaci, kdy politici dělají vše pro to, aby politiku lidem řádně zošklivili bude možná tendence volit nestranického a ne moc politického prezidenta. Ale on bude muset „s vlky výti“. Měl by to proto být člověk (muž či žena) nejen bezúhonný, ale též zkušený. Připravený na to, co ho čeká a čemu bude čelit. Charismatická osobnost, která si zachová a prokázala schopnost říkat vlastní názor. Ne šaramantní kladeč věnců a rovnač stuh. Naši dva porevoluční prezidenti nasadili laťku vysoko.
18.12.2011 - Václav Havel Po mnoha desetiletích nám odešel prezident, kterého jsme měli rádi a kterého budeme postrádat. Má lví podíl na tom, že jsme se narovnali a žijeme v normálním svobodném státě. Chtěl, abychom si s konzumem zachovali i ideály. Stal se světově nejznámější ikonou made in Czechoslovakia. Mnoho politiků mluví o ideálech svobody, ale jen nemnozí jsou ochotni pro ně strávit léta ve vězení. Indie má svého Ghándího, my Václava Havla. Možná i proto si tak rozuměl s dalajlámou. Dokázal, že i malý, slušný, až plachý člověk může být velikánem. Bude nám chybět.
9.12.2011 - Tak už se zase blíží. Jedněmi proklínané, druhými milované – vánoce. Vždyť bychom si už bez nich správné ukončení roku ani nedovedli představit. Vánoce jsou krásné svátky, jen si vzpomeňte na své dětství, to jen my dospělí si z nich děláme zbytečné drama. Zkuste vynechat to smýčení, zahoďte jar a leštěnku. Proč to třeba neodložit na 12. února? Kapra kupte porcovaného (co na tom, že leklého). No a obalit ho a zabalit již dávno připravené dárky už zvládnete. Pak budete mít čas vychutnat, co vlastně vánoce jsou. Svátky pospolitosti a naděje. Nasajte vůni jehličí případně lesního osvěžovače ze spreje na umělém stromku a ostatní půjde samo.
21.11.2011 - Zelení regulátoři zase uvažují, že budou chodit po domech kontroly a sledovat, co spalujete ve vašich topidlech. Domnívám se, že svoboda "Můj dům - můj hrad" je posvátná a nad čisté ovzduší. Navíc spalovat nestandardní paliva nutí člověka zpravidla sociální situace. Člověk by měl mít právo dělat doma třeba i přestupky (ne trestné činy). Jinak se v budoucnu dočkáme doma kontrolorů sledujících, zda nejíme moc tučné nebo sladké potraviny, myjeme-li se, sledujeme-li řádně zprávy, či jsme hodní na tchýni.
14.11.2011 - Nelíbí se mi ten rozpohybovaný, rozkolísaný svět. Arabský živel bouří, Irán dokončuje atomovou bombu a Izrael se na ně chystá, měnová krize v Evropě už vedla k pádu prvních vůdců. Demokracie je v populistické krizi. Hospodářský výhled je chmurný. V r. 1912 si také lidé říkali, že ty "staré dobré pořádky" se jim nějak rozkolísali a netušili, jaká polovina století je čeká...
5.10.2011 - Začínáme si uvědomovat, že vychytrale žít na dluh nebo na úkor druhých nebo státu se nemá, ale hlavně nedá do nekonečna. To platí o jednotlivcích i státech. Ještě není jasné, co z toho uvědomění si vzejde. Ale obávám se, že nic dobrého. Krize eurospolečnosti i našeho provedení demokracie se nezadržitelně prohlubuje a oni nám to pilní a ne tak skrupulozní Asiaté spočítají.
16.7.2011 - Nějak se nám svět a zejména Evropa rozpohybovává. Jakoby konečně objevila základní pravdu, že v hojnosti a sociálním blahobytu nelze žít dlouhý čas na dluh. Děti se mají postarat o své stárnoucí rodiče, ovšem ne tak, že je uvrhneme do nesplatitelné dluhové pasti, kdy jednou vydělají sotva na úroky. Nezodpovědnost rodin, které si půjčovaly na dovolenou a vánoční dárky řeší dnes exekutoři, kdo a jak bude ale řešit nezodpovědnost států?
12.6.2011 - Tak odboráři se prý bijí a stávkují za nás. Ale tím nás jenom posouvají směrem k Řecku a Portugalsku. Reformy jsou nutné a samozřejmě nemohou být příjemné. Dočasné utažení opasků je cenou za dlouhodobější příznivější výhled. To jsou schopni pochopit i žáci vyšších ročníků základní školy.
3.5.2011 - "Tak nám zastřelili Usámu", řekla by Švejkovi paní Müllerová, kdyby ještě žili. Švejk by se zamyslel a odtušil "Však už bylo na čase. Ty lotroviny spřádal pěkně dlouho a šli po něm žandáři všech hlavních mocipánů". "No jo, dovolil si moc, ale co teď bude pane Švejku"? "No, co by bylo. Jako když v Protivíně stavěli ten slavnej pivovar. Taky se jim architekt zabil, když spadl z lešení a hned se přihlásili tři další, že ho dostavěj. A taky dostavěli".
15.4.2011 - Současná vládní krize a hrátky kolem ní - škoda slov.
1.4.2011 - Tak z té arabské revolty a zejména Libye nejsem moc moudrý. Často se dobře míněná pomoc mine účinkem nebo obrátí proti pomáhajícímu (třeba pomoc bité ženě při rodinné hádce :-)). Pokud ale jde opravdu o to žít moderněji a svobodněji nebylo by to špatné. Však také po čase v arabských ulicích nenadávají Západu. Nezakřikněme to a moc chvály demonstrujícím by jim mohlo uškodit v očích jejich jiných souvěrců. Uvidíme.
19.3.2011 - Japonci jsou chudáci, ale obdivuji jejich ducha, ukázněnost a morálku. O té si můžeme nechat jenom zdát. U nás to někdo zkazí rabováním už třetí den po katastrofě. Žijí na doteku dvou zemských desek, ale berou to jako součást života a nebrání jim to ve využívání nejmodernějších technologií. A tak to má být. Když využívám 50 reaktorů v tak tektonicky aktivní oblasti, tak také počítám s tím, že občas možná zaplatím přírodě jistou daň. Přesto se to vyplatí. Stále trochu kroutím hlavou nad hysterickým strachem z radioaktivity, samozřejmě bohatě živený medii. V rozsáhlé oblasti je řada totálně tsunami zničených měst s tisíci mrtvých a ještě více nezvěstných, ale co plní media? Únik radioaktivity, který přesáhl normy, ale zatím nikomu neublížil. Podstatně horší havárie v Černobylu způsobila smrt zhruba 3 940 osob, které zemřely nebo by v budoucnu mohly zemřít na nemoci v důsledku radiačního ozáření vyvolaného radioaktivním zamořením. Stal se dále osudným pro 47 osob (z řad záchranářů či pracovníků elektrárny) s diagnostikovanou akutní nemocí z ozáření. Dalších 9 osob zemřelo na rakovinu štítné žlázy. Průmyslový reaktor se nikdy nemůže stát atomovou bombou. Jen u nás zemře na silnicích na tisíc osob ročně, co teprve sopky, zemětřesení a tsunami. Ne, že bych to chtěl bagatelizovat, ale jít si u nás do lékárny kupovat jodid kvůli Fukušimě…
12.2.2011 - Nějak se to všechno mele. Někteří doktoři si hrají na polobohy a neváhají si brát jako rukojmí zdraví a životy pacientů. Hippokrates se musí obracet v hrobě. Ale ustupovat by se jim nemělo. Ať se zkusí živit jinak. Arabský svět posedla touha po svobodě a lepším životě. Jenomže každé skokové změny jsou doprovázeny zmenšením celkového krajíce. Aby to neskončilo v ještě větším marasmu s šaríjou a fundamentalisty u vlády. Takže zatím nic moc. Už aby tu bylo jaro, to snad něco dobrého přinese.
21.12.2010 - No nenaštvala by vás poslední koaliční krize? Když konečně máme jednou vládu odhodlanou dělat reformy a něco s naším zadlužením. Ukazuje se, že v politice se mohou objevit tři, pět, osm slušných tváří. Ale chtít aby to byla hned celá vláda včetně poradců a vyšších státních úředníků je zřejmě utopie. Může nás těšit, že čím víc korupcí se prolákne, tím více i ostatní zapochybují, že ani jim by to nemuselo projít. Nejhorší by byla klidná korupční mlha.
6.12.2010 - Poslední dny nám znovu připomněly, že příroda je mocný činitel. Stačí intenzivní několikadenní sněžení a doprava kolabuje. Sice se z toho zase otřepeme, ale neškodí si to uvědomit.
30.11.2010 - Jak to, že ekologická bruselská politika tolik dbá na biologickou diverzitu a její zachování v ekosystému Evropy, ale na druhé straně vůbec nemá radost z diverzity názorů lidí a států na budoucnost a uspořádání Evropy? Uniformita názorů a unifikace destbilizuje jak biologický, tak i společenský systém a je cestou do pekla. Nebo cestou k ovládnutí ostatních jedněmi.
25.11.2010 - Vědecká komunita již pomalu střízliví z humbuku kolem člověkem zaviněného globálního oteplování. Konec konců vědci jsou zvyklí, že hypotézy přicházejí a padají. Horší to bude s politiky, kteří nebudou chtít přiznat, že naletěli. Navíc jsou i nadále masírováni lobbisty, kteří z vlád tahají peníze na omezování exhalací oxidu uhličitého. Časem se z toho totiž stal dobrý byznys. A tak nebude jednoduché s tím přestat. Doporučuji si přečíst i zajímavý článek Prudké teplotní výkyvy v Česku způsobuje nízká sluneční aktivita
17.11.2010 - Před 21 lety to bylo idealistického očekávání... a přitom jsme si teprve zvykali, že normální kapitalistický stát není neslušné slovo. Princ na bílém koni se nekonal, ale přesto můžeme být spokojeni. Máme své základní svobody, pevnou měnu a nikdo nám nelinkuje jak máme žít. Zhýčkaní si ani neuvědomujeme, jak tohle je vlastně moc a co lidí po světě nám to závidí. Proto by neměl být dnes zapomenut ani Jan Opletal, protože na svododu a vlast je třeba být hrdý a umět ji i bránit. Tak si tedy užijte dne volna.
28.10.2010 - Státní svátek vzniku naší novodobé státnosti bohužel už většině lidí moc neříká. A přitom mnozí naši předci za ni byli ochotni položit i život. Je to dost ostuda, že máme víc genů po Švejkovi, než třeba Masarykovi, ale co s tím naděláš. Přechod z letního času na "normální" je naopak příjemnou záležitostí. Jen se dříve setmí, ale o to déle si budeme užívat útulného tepla domova či černou hodinku.
23.10.2010 - Tak Senát bude oranžový. Co se dá dělat, no snad to potřebné reformy moc nezbrzdí. Politici si aspoň zvyknou spolu více komunikovat. Zajímavé je geografické rozvrstvení - více méně modré Čechy a oranžová Morava. Zatímco velká města s celkem pochopitelnou výjímkou Ostravy byla dosud pravicová, překvapilo Brno svým příklonem k oranžové.
21.10.2010 - Nejen o fotovoltaice. V současné době mají politici máslo na hlavě kvůli fotovoltaice. Díky štědrým dotacím teď vláda shání 11.7 mld Kč, aby nárůst ceny pro domácnosti a průmysl byl "jen" 5,5%. Naprosto zbytečných 5,5% dodejme. Zezelenalá Evropa má tendenci penězi nás poplatníků urychlovat technický rozvoj netradičních zdrojů. Ale moc jí to nejde. V současné době splaskává celoevropská bublina s biopalivy, která nadělala více škody, než užitku a my jsme se blýskli fotovoltaikou. Proč to nefunguje u i zdánlivě rozumných myšlenek? Když stát uměle vytvoří nerovnováhu dotacemi, tak se najde vždy spousta vykuků, kteří přijdou na to jak odčerpat státní peníze do své kapsy. A už Izák Newton objevil, že každá akce vyvolá reakci, často na nečekaných místech. Tu lidé mnohdy nejsou schopni předvídat v celé komplexnosti. Náš průmysl a ekonomika má už od nepaměti jeden fungující regulátor a tím jsou peníze. Když je něco výhodné a výnosné, tak se to rozšíří samo. Viz rozvoj elektroniky po objevu tranzistorů a integrovaných obvodů. Každá myšlenka má svůj čas. Rozumnější je počkat až bude ropa opravdu docházet či významně podraží. Pak se biopaliva prosadí velmi rychle a sama. Stejně tak fotovoltaika. Až bude cena solárních panelů schopna konkurovat obvyklé ceně proudu budou se panely objevovat samy, ne jako houby po dešti ale spíše v rozumné míře. Žijeme ve velmi složitých systémech s vlastní dynamikou a to jak přírody, tak ekonomiky. Naivně si myslíme, že jim dobře rozumíme. Ale mezi pozorovat, zkoumat a řídit je propastný rozdíl. To by si měli politici uvědomit. Navíc ti obvykle nepatří k nejvzdělanějším a nejzasvěcenějším. Spíše k nejsebevědomějším. Trocha pokory by slušela. Snad si vezmou ponaučení. Tím spíš, že je na obzoru další blamáž s bublinou člověkem zaviněného globálního oteplování.
16.10.2010 - Včera jsme se dozvěděli jak dopadly komunální volby. Nic moc. Voliči jsou rozkolísaní, jako by sami nevěděli co si mají přát. Pudově se přiklánějí k štedrému státu, ale instinkt jim také říká, že stát by měl být i zodpovědný a nežít na dluh. Takže dilema. No uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál. Necháme se překvapit ať už příjemně či nepříjemně. Ale o to půjde mnohem víc v druhém kole senátních voleb. Levice by neměla dostat šanci v Senátu brzdit reformy, když sama žádnou rozumnou reformní alternativu nenabízí.
13.10.2010 - 33 chilských horníků se po nekonečných a neuvěřitelných 69 dnech dočkalo záchrany. Bylo velmi sympatické, jak se k jejich záchraně spojilo mezinárodní úsilí. Je to vlastně od dob Apolla 13 nejmediálnější a nejúspěšnější záchranná akce. Horníci si jistě psychicky sáhli na samé dno. Nejprve předpokládali, že jejich dny jsou sečteny a pak od nich naděje vyžadovala nadlidskou trpělivost. Jistě to každého z nich poznamenalo a život už nebude nikdy jako dříve.