Co by dělali vládci světa?

Zejména v bulváru jsou oblíbené ty různé konspirační teorie, jako chemtrails, že Američané nikdy nebyli na Měsíci, že nám očkováním záměrně škodí a podobně. Je toho i plný internet. Také, že tajemné skupiny finančníků se pokouší ovládnout svět. Přijměme na chvíli tuto fantasmagorickou hru a zamysleme se, co by vlastně chtěli a jak by asi postupovali.
Je jedno, jestli by to byli miliardáři typu Sörose, skupina vědců, zednáři, Bilderbergská skupina, EU či jiná společnost. Byli by jistě dobře organizovaní a nestáli by o publicitu. Používali by nejmodernějších vědeckých metod působících na veřejnost, snažili by se ovládat rozhodující média. Nekázali by vyložené bludy, ale modifikovali realitu a fakta k obrazu svému. Polopravdy jsou nejúčinnější propagandou. Najdeme je poblíž velkých bank, protože peníze, to je moc.
Globalizace by jim vyhovovala, a kdyby nebyla, jistě by ji vymysleli a zrealizovali. Stejný sortiment, unifikovaná, byť typově bohatá výroba. Působily by jistě i na unifikaci stravovacích návyků obyvatelstva v různých částech světa. Jako třeba všude stejné jogurty, nápoje. To vše přináší výhody z množství a vlastně to i pozorujeme. Teď do toho hodila vidle válka na Ukrajině a Západoevropané a Rusové budou jíst různé jogurty a pít rozdílné nápoje.
Podporovali by vědu a její produkty, včetně umělé inteligence. Přináší nejen emotivní novinky, které zvyšují spokojenost populace, ale také ji stále více umožňují sledovat a kontrolovat. Těch kamer na křižovatkách a nárožích, v obchodech si jich už ani nejsme vědomi. Sofistikovaný software pak dokáže identifikovat a sledovat jedince a kontrolovat jeho činnost. Používali by marketingové kampaně a nebránili by rozumné legalizaci lehčích drog k utlumení vůle obyvatelstva. Snažili by se nám vnuknout své názory tak, abychom si mysleli, že jsme na to přišli sami a že to vlastně chceme. Digitalizací a robotizací společnosti by otupili význam a tudíž i moc pracovní síly. Budou se snažit o slušnou životní úroveň a dostatek zábavy, protože kdo si hraje, nezlobí.
Budou preferovat a ekonomicky hýčkat svoji elitu, která bude zajišťovat rozvoj a plnit jejich plány. Jak v oblasti technologií, tak sociálních věd. Bude si dobře žít, mít privilegia, ale vládci si od ní budou držet odstup.
Propadli by klimatickému šílenství? Já myslím, že ne, protože by si byli vědomi velkého rizika rozkolísání společnosti i technologií. Pokud by však už propuklo, jistě by ho ale obratně využili. Zvládnout a krmit osm miliard lidí s různým kulturním zázemím, je skoro neřešitelný problém. Proto by bylo v zájmu elity jejich počet zredukovat. K tomu by mohli sloužit lokální omezené války, pandemie či vyvolané hladomory. Pokud by se však válečný konflikt rozrůstal k riziku globálnějšího ohrožení, rychle by jej utnuli. Předpokládám, že by zavedli politickou korektnost do všech oblastí života. Unifikovat život i názory na něj. Jinak to ani v tak velkém systému efektivně nejde. Populaci budou hodnotit a ty přizpůsobené povzbuzovat a odměňovat benefity. Možná podobně, jako se to děje v Číně. Budou jasně definovat, co je správné a co nežádoucí. Obyvatelstvo budou vychovávat k autocenzuře. Budou preferovat mladou generaci, protože ta je nejsnáze ovlivnitelná a indoktrinovatelná. Té zkušené budou naopak sugerovat, že už novému světu přestává rozumět, ve stylu ok boomer. Jejich zájmem bude zlikvidovat stávající politický systém. Možná by začali likvidací vyhraněných politických stran a jejich nahrazení hnutími, spolky a nevolenými neziskovými organizacemi. Nevyhovuje jim polarizace pravice – levice, ale zprůměrovaná neurčitost. Tím ochromí demokracii a její volby. Klíčové by bylo získat rozhodující vliv ve vzdělávacím systému, zejména na univerzitách.
Mají čas a nejúčinnější je nastavit trend a pak ho nechat dlouhodobě působit. Jako začít pomalu vařit žábu ve studené vodě. Oběti si ani nemusí všimnout, že se něco pomalu mění. Syn je ještě jako otec, ale vnuk už je trochu jiný. Možná tomu budou říkat přirozený vývoj.
Tak si pro jistotu dejme pozor a buďme sami sebou. Nedejme si něco nabulíkovat a vše hodnoťme svým rozumem a zkušeností. A hlavně, nebuďme stádem.
Vyšlo v Neviditelném psu