Je nutno bojovat s fake news?

Normální člověk, lapený v dnešní mediální síti, to nemá opravdu lehké. Jako pavouci na něj útočí protichůdné informace a nepomůže mu ani přesvědčení našich babiček, bylo to v televizi, tak to musí být pravda. Nemusí a nebývá. Jednou je zloduchem Putin, protože si urval zpět Krym, jindy zase Číňani, poltická korektnost a dekadence zavede Západ do záhuby, o EU ani nemluvě, nebo všichni jsou stejně špatní a Česko si má najít tu správnou cestu samo. Jednomu by se z toho zatočila hlava nebo neudělalo dobře. A do toho se ještě ke všemu řada správňáků snaží lidem určovat, co mají poslouchat a co ne. Proti dezinformacím a fake news se nedá přímo bojovat, aniž by se s vaničkou nevylilo i dítě. Varování před falešnými zprávami vypadá na první pohled nevinně a správňácky, ale je záludné. Ze stejných důvodů, proč se i osvícená diktatura za čas zvrhne. Kamenem úrazu je, kdo a jak bude určovat co ještě ano a co už ne.
Nakonec se mu zalíbí ovlivňování mínění lidí. Co je větším zlem, že řadu lidí uvedou dezinformace ve zmatek nebo to, že zúžením mantinelů omezím jejich svobody? Jedinou alternativou je vzdělání lidí a ať si vyberou. Protože vzdělaného člověka fake news přinutí o problému přemýšlet a ujasnit si jak to vlastně vidí on. A u cenzury zase proč mi to zakazují a co tím vlastně sledují. Pokud už elity neodolají pokušení národ učit a formovat, neměly by mentorovat a odsuzovat, ale jen sdělit, takto vidím problém já, má ty a ty stránky, vyberte si. O pravdě se nehlasuje, ta nějaká je, ale názor na ni si každý vybere dle svého přesvědčení.
Já vím, hezky se to povídá. Lidé mají nakonec takovou vládu, jakou si zaslouží. Ale co když v nějaké velké zemi lidé podlehnou manipulaci, a v demokratických a svobodných volbách, si vyberou nového Hitlera nebo Stalina? Jako svoji dobrovolnou volbu většiny. Respektovat jejich svobodu nebo je ještě nějaká svoboda nadstátní, opravňující zásah? OSN je jen symbolická a nefunkční v globálnějších konfliktech, kdo se má ujmout role četníka?
My posedlí snahou o absolutní bezpečnost a pasováním viny neradi slyšíme, že jsou i problémy, které nemají rozumné řešení. A problém informační propagandy patří mezi ně. A pak špatné řešení nebo žádné řešení vycházejí na stejno. Jedinou útěchou pak je, že vzdělání a zdravý úsudek zůstávají v takových situacích výhodou.