Kořeny politické korektnosti

Kde se vzaly kořeny politické korektnosti, které je kolem nás najednou tak plno? Obávám se, že elity předpokládají, že lid je ve své podstatě hloupý, neumí si sám udělat názor a proto mu ho předloží a odfiltrovávají od něj všechny problematické věci, nevhodná slova a vše, co by ho mohlo znepokojovat. Tu trochu adrenalinu mu dopřejí bulvárem. Klidnému lidu se snadněji vládne, než lidu znepokojenému. Převzali taktiku mistra propagandy Josepha Goebbelse, že mnohokrát opakovaná nepravda začne být vnímána jako pravda. Unaví a vtluče se postupně do hlavy. Mnohokrát přecházené a vylepšené problémy mají zmizet. Aspoň prozatím. Vylepšit problémy je přece mnohem snadnější, než je řešit. Netuší, že tím zvyšují atraktivitu těchto záležitostí u těch aspoň průměrných a chytřejších.
Po upravených problémech přicházejí zákazy – slov, předmětů denní spotřeby, knih. Samozřejmě pro dobro nás všech. Od deficitu demokracie k deficitu svobody – té skutečné. Stále přece máte svobodu projevu, toho korektního. Je přece tolik témat, ke kterým se můžete vyjadřovat, tak proč chcete uvažovat zrovna o srovnání nacizmu a komunizmu, cikánské otázce, militantním islámu, přistěhovalcích a bůh ví, čem ještě? Fuj, podívejte se, jak se tím znemožňujete, to je přece tak nevkusné a nevhodné. Jenomže přichází vám to na mysl právě proto, že cítíte, že tam jsou skryté slabiny a nebezpečí, že tam jsou nejisté i samotné elity.
Ano politická korektnost je dobrá pro bezhlavé stádo, ale ne pro myslící lidi. Navíc je to jen nebezpečné oddalování řešení problémů. Jako byste měli rakovinu a říkali, to je dobré, to je jen žaludeční nevolnost, nechte to být. Stejně tak, když takový „korektní“ problém ve společnosti přezraje, začnou se dít věci. Politici, a zdaleka ne jen ti naši, poněkud „zpštrosovatěli“ a jen si kupují čas. Možná jim to stojí za to, protože žijí a uvažují jen v čtyřletých volebních intervalech. Asi je jim jedno, že přemalovávají i některé základní problémy naší civilizace a koupu jí tak hrob. Ale naši potomci tady chtějí žít i po stu letech.
Co by dnešní politické korektnosti řekli takoví humanisté jako Karel Čapek nebo Albert Einstein? George Orwell se v hrobě jen potutelně usmívá.
Otiskl Neviditelný pes 30.4.2014