Jak na to přišli?

Pokrok lidstva vytvářejí nadšenci s fantazií, často umanutí, kteří se nespokojí se současným stavem. Vezmou si do hlavy, že činnosti by se mohly dělat jinak a věci by mohly fungovat lépe. Výsledkem jsou pak vynálezy, tu drobné, tu zásadní, které posunují svět kupředu. Většina vynálezů nás potěšila, ale jsou i takové, bez kterých bychom se rádi obešli, jako třeba parkovací automaty. Osudy vynálezců jsou různé. Někteří pohádkově zbohatli, jiní se spokojili s tím, že se jim to podařilo a někteří upadli v zapomenutí. Jedno však mají společné – přemýšlivost, fantazii, která jim dovolila představit si něco, co dosud neexistuje. Lidé, kteří spíše, než problémy, viděli výzvy. Zatímco u kolébky řady objevů stála i náhoda, u vynálezů je to spíše vytrvalost a umanutost. Jak to dělají?
Někteří využijí principu, který již funguje v jiné oblasti. Jako třeba vynálezce elektronické kytary vyšel z obdoby gramofonové přenosky nebo vynálezce steliva pro kočky zbohatl na aplikaci „valchařské hlíny“, tedy materiálu s vysokými absorpčními schopnostmi, který se používal třeba na rozlité chemikálie. Zvukový film přidal k obrazové stopě ještě optickou zvukovou stopu čtenou fotobuňkou. Vynálezce mikrovlnné trouby, který pracoval v oblasti radarů, si povšiml, že mikrovlny z magnetronu rozechvívají molekuly vody a jsou tedy ideální k ohřevu potravin.
Jiní vynálezci měli jasnou představu, jak by měl jejich výtvor fungovat, ale bylo obtížné ho vyrobit, protože soudobé materiály prostě nevyhovovaly. To je případ nejen materiálu vlákna žárovky, ale i spalovací komory proudového a raketového motoru. Sem spadá i princip helikoptéry formulovaný už Leonardem da Vinci, ale realizovaný až v první polovině dvacátého století. Konec konců celá dnešní elektronická revoluce je z velké části o materiálech.
Další však museli najít nový fyzikální proces, který by realizaci jejich vynálezu umožnil. Typický je vynález xerografického kopírování na obyčejný papír. Musel být nalezen materiál (nakonec selen), který na nabitém povrchu uchová latentní obraz a z osvětlených částí odvede náboj. Následné práškové barvivo se elektrostaticky uchytí jen na tmavých místech textu. Po jeho otištění na papír se upevní teplem. Zajímavé je, že tento princip se po více, než 75 let prakticky nezměnil. Vynález televize vyžadoval rozložit obraz na sérii bodů a posílat je vzduchem „za sebou“ a v přijímači je opět složit v obraz. Také klíčový vynález tranzistoru vyžadoval nové principy i materiály. Některé vynálezy mají svůj počátek v prototypech improvizovaných doma z toho, co bylo po ruce. První televizor používal kotouč z krabice na klobouky a první kontaktní hydrogelové čočky byly odlity na zařízení z dětské stavebnice Merkur. Řada vynálezů vděčí tomu, že spousta bohatých lidí byla prozíravých a neváhala kapitálově podpořit zajímavé myšlenky a pomoct je realizovat. To platí hlavně pro Spojené státy, my v Evropě jsme stále spíše nedůvěřiví a podezíraví.
Paradoxně neobyčejně plodným obdobím pro vynálezy bývají války nebo příprava na ně. To je najednou dostatek prostředků pro podporu neobvyklých myšlenek a nápadů. V takových podmínkách vznikl radar, proudové motory, funkční kapalinové rakety, rafinované metody vyhledávání ponorek, min, rozluštění šifry Enigma, atomová bomba a další. V době míru pak tyto výsledky proniknou i do běžného života, jako třeba kosmonautika, již zmíněná mikrovlnná trouba, nebo digitální fotoaparáty. Konec konců i minohledačkami dnes fandové hledají poklady nebo archeologické artefakty k malé radosti úřadů.
Svět se stává složitějším a složitějším a tak nové vynálezy bývají často dílem celých týmů. Každý úspěšný tým však musí mít svou inspirativní hlavu. Tak i nadále bude pokrok lidstva záviset na těch pár zvídavých a umanutých lidech, kterým to nedá spát. Zkuste se také zamyslet. Nemusíte přece vynaleznout hned lék proti rakovině. Co když vás napadne nějaká maličkost, která zpříjemní život a ujme se?
4.1.2014