Koučink

Jste smolař a nedaří se vám uživit se nebo vyděláváte méně, než si představujete? Pak to zázračné slovo, které vás spasí je – koučink. Že nevíte, co to je? Tak jako vrcholoví sportovci mají svého kouče, tak i každý úspěšný člověk by podle módního trendu měl mít svého osobního kouče, který by s ním řešil jeho problémy a dodával mu sebevědomí. Nevíte si rady a problémy útočí ze všech stran? Nevídáno, sezení s koučem vás z toho dostane. Ptáte se, kde máte takového osobního trenéra sehnat? Omyl, vy ho neshánějte, stejně byste na něj neměli. Vy se takovým koučem musíte stát!
To je totiž oblast, která se teď rozvíjí a frčí. Dříve se s problémy chodilo ke cvokaři, dnes vás zachrání kouč. Koučink pokrývá prakticky všechny oblasti života. Pracovní sféru, asertivitu, společenské uplatnění, řeč těla až po sexuální vztahy. Nebuďte troškař a staňte se komplexním koučem. Že o tom nic nevíte a nemáte příslušné vzdělání?To přece nevadí. Přečtěte si pár příruček a absolvujte několika hodinový kurs, abyste si mohli vyvěsit zarámovaný diplom. To působí dobře.
Pokusím se vám sdělit pár zásad, které z vás udělají úspěšného a vyhledávaného kouče. Snažte se podobat řečí těla a gesty tomu, koho koučujete, budete tak pro ně důvěryhodnější. Témata vašich kursů a sezení musí být lákavá, ale neměla by slibovat měřitelné výsledky. Místo „Jak zvýšit plat“, zvolte raději „Jak zvýšit pravděpodobnost, že šéf přidá právě vám“. V oblasti sexuální pak místo „Jak skončit s předčasnou ejakulací“ zvolte „Vaše žena vás v posteli nepozná“. Používejte v řeči pseudoodborné termíny jako mentální mapy, sugestopedie, tibetské dýchání. Musí z vás vyzařovat sebevědomí a pocit, že si víte rady v každé situaci. Neustále svého svěřence povzbuzujte „Ty na to máš, chce to jen více imaginace. Jdi do toho“. „Buď asertivní, musíš se mít rád, uskutečni své sny“. Rozeberte ho a zase složte. Prostě takovými kecy ho zblbnete tak, až tomu všemu začne věřit. A člověk, který něčemu věří a má nějaký cíl už se cítí lépe.
Tak hodně úspěchů a vzhůru do sladkého života. A pokud by někdy snad přišel stres a deprese, tak vás rád zakoučuju.
12.8.2013, vyšlo v Neviditelném psu dne 4.9. 2013