Dnes se chci podívat na vliv narůstání blahobytu na natální a evoluční budoucnost člověka. Pohlavní pud je po hladu a pudu sebezáchovy tím nejsilnějším. Je pevně uložen v genech, aby druh nevyhynul. U většiny savců mají samičky období říje, kdy jsou přístupné a někdy i samy vyhledávají samce, aby byly oplodněny. U primátů a lidí říje v klasické podobě chybí, ale ženy jsou do jisté míry přístupné stále ale už ve smyslu „něco za něco“. Muž se musel snažit a ženu dobývat. Tedy jen do chvíle, kdy ji získal a ona se dostala do ekonomické závislosti. Pak už věděla, že ji nezbývá nic jiného, než vařit, plnit manželské povinnosti a rodit a vychovávat děti. Vzepřít se nepřipadalo v úvahu a ženy byly se svým osudem vesměs smířené. I uctívané královny věděly, že jejich hlavním posláním je rodit děti, pokud možno mužské následníky. I Marie Terezie to musela absolvovat šestnáctkrát.
Roli říje u lidí trochu nahrazuje období zamilovanosti. V něm jsme schopni dělat neuvěřitelné věci, být zaslepení a toto krásné období v předantikoncepční éře zpravidla končilo početím.
Jenomže muži budovali civilizaci a s technickým rozvojem vzrůstal postupně blahobyt. I ženy začaly zvedat hlavu a chtěly se realizovat. Díky Marii Terezii získaly ženy základní vzdělání. Ještě na počátku 20. století bylo ale raritou, kdy žena mohla jít studovat na univerzitu. Sem tam se to podařilo, ale stále tu byla ta ekonomická závislost na muži. O tu muži přišli dík dvěma světovým válkám, kdy ženy musely do továren a služeb. Zalíbilo se jim tam, vydělaly si a už žádná síla je nedokázala vrátit jen k plotně. Poprvé zatřásly s mužskou a ženskou rolí.
Nechtěly však také absolvovat tu dlouhou řadu porodů jen proto, aby muž byl spokojen. Od těžké práce jim postupně pomáhaly pračky, elektrické trouby a jiné spotřebiče a tak tlačily na muže, aby něco udělali i s těmi vícenásobnými porody. A tak se zrodila účinná moderní antikoncepce. Bylo to příjemné a snadné pro oba a nikdo tehdy netušil, jak zásadní roli sehraje v budoucnosti civilizace.
Ženy se také chtěly realizovat jako muži. Vzdělání a schopnosti už měly a tak se stávaly lékařkami, majitelkami salonů, manažerkami. Ale i pilotkami či vojandami, aby ukázaly, že jsou stejně schopné jako muži. Byly tím vývojem a získanými možnostmi tak okouzleny, že to až trochu překmitly na opačnou stranu. Biologické hodiny jim sice zatikají, ale většinou až po třicítce a uspokojí je jedním, maximálně dvěma potomky, když to stihnou. A to nestačí ani na prostou reprodukci. U nás jsme před časem klesli až na 1,6 dítěte na ženu.
Řeknete fajn, konečně spravedlivější uspořádání. To to trvalo. Byla by to idyla, kdyby tady byly vyspělé státy samy. Nevadilo by pak ani pomalé vymírání, však je nás dost. Prostě by si vegetovaly a užívaly výdobytků civilizace. Jenomže je tu třetí svět, technologicky i sociálně pozadu. Tam se ještě množí víceméně postaru a tak jich vůčihledě přibývá. Porodnost je jednou z nejsilnějších zbraní, zejména z dlouhodobého trendu. Srbové v Kosovu by mohli vyprávět. Už dnes je každý čtvrtý obyvatel planety Ind nebo Číňan. V tomto mumraji tedy vyspělé státy pomalu vymírají a ztrácejí svůj náskok a vliv. A tento trend je neúprosný a bude nadále pokračovat. Neumíme pracovat s dlouhodobými trendy a vzdorovat jim. Nakonec jim vždy podlehneme. A to nemluvím o tom, že se vítězové budou chtít podělit o náš blahobyt. Už dnes západní Evropa sklízí tyto plody.
O tom, co bude s planetou za pár set let v důsledku změn klimatu se diskutuje, ale co bude s naším národem a civilizačním okruhem v té době se mlčí.
V historii proběhlo několik vln stěhování národů a vždy agilní přistěhovalci, kterých bylo hodně, nakonec uspěli. Na našem území by mohli vyprávět Keltové a pak i Germáni. Často jim říkali barbaři, ale vývoj zase nějak pokračoval. Bude i po nás, až nás přečíslí a rozmělní. Jen budou jiní. Možná už nebudou schopni dál rozvíjet technickou civilizaci a vrátí se více k přírodě. Podmaní si nás, tedy zbytky naší populace. Je to možná obecná zákonitost, že blahobyt i navzdory rozumu vede k vymření. Ale chtěli jsme to. Tak si to užívejme, dokud to ještě jde.
Vyšlo v Neviditelném psu