Tak prý vstupujeme do doby postfaktické. Dlouho jsem nevěděl, co si pod tímto pojmem představit. Rozhodujeme se na základě emocí a pocitů, zůstáváme na povrchu a nemáme motivaci přemýšlet, říká psycholog Dalibor Špok o době postfaktické a dodává, že u webu a aplikací trávíme více času než s vlastní rodinou. Sociální sítě nás ale mají odtrhávat od reality tím, že nám ukazují pouze to, co nám vyhovuje. Doba se změnila a úspěch závisí na budování digitálních vzdušných zámků. Ve vášnivé diskusi o odchodu Velké Británie z Evropské unie – brexitu – bylo 15 procent twitterové komunikace obou skupin dílem robotů, což se odrazilo v titulku britského deníku Daily Mail o jejich povstání.
Hodnota pravdy v prosazování politických změn se jeví jako nulová. Jestliže dnes internetový člověk rezignoval na zkoumání faktů a zaměřil se jen na to, aby co nejhlasitěji křičel, stalo se tak především proto, že pouze co nejhlasitějším křikem a lajky v dnešní době ještě může prosadit alespoň fragmenty svých vlastních zájmů. Více, než zajímavé správy se šíří hoaxy a zprávy nenesoucí prakticky žádnou informaci. Kde to jsme, když půl milionu návštěvníků sleduje a lajkuje, jak oblíbený youtuber rozbaluje balíček s novým mixérem? A stačí mu to k slušné obživě.
To, že publikované fotografii se nedá věřit, víme už dávno díky každodenním úpravám modelek a politickým podvrhům. Ostatně pomocí Photoshopu vytvořit cokoliv umí dnes každý teeneger. Obdobně je to i s videem a americké soudy už nepřijímají jako důkaz video v komprimovaných formátech. Teď přišla další rána. Firma Lyrebird má nový program, kterému stačí minuta nahrávky něčí mluvy, aby ji dokázal napodobit. Využívá k tomu strojové učení, neuronové sítě. Autoři hodlají svůj nápad dodávat jako vývojářské knihovny dalším vývojářům, kteří tak budou moci funkci napodobování hlasu vložit do nejrůznějších aplikací. Čili plagiátoři už nebudou muset nahrávky skládat s vytržených úryvků ani angažovat imitátory. Politici si oddychnou a nad uniklou nahrávkou telefonátu mohou jen mávnout rukou. A my nebudeme vědět, kdo nám to vlastně volá. Co zbude policii v boji se zločinem a terorizmem? Aby získala přiznání, bude se muset vrátit k útrpnému právu?
Ona vůbec doba postfaktická asi skončí velkým průšvihem. Ať už tvrdou diktaturou nebo totálním chaosem. Protože ignorovat fakta ve světě kolem nás se musí vymstít a ignorovat je může jen Homo idioticus.