Čeká nás skutečná digitální revoluce

Lidstvo během svého vývoje prošlo mnoha revolucemi. Začalo to objevem ohně, kola. Kdysi v neolitu přestal být člověk lovcem, usadil se a začal pěstovat plodiny. Zemědělství se zprvu zdálo být náročnější, ale umožnilo vytvářet zásoby, zlepšovat stálá sídla i bránit je. Nahromadění majetku otevřelo cestu feudalizmu. Když feudalizmus vyčerpal své možnosti, přišla buržoazní průmyslová revoluce. Síla zvířat byla nahrazena stroji. Století páry ustoupilo století elektřiny a hrubá síla je stále více nahrazována rafinovanou složitostí. Miniaturizace elektroniky a nanotechnologie tomu otevřely dveře. Počítače, notebooky, tablety a chytré telefony zaplavily svět. Ve spojení s internetem to byla zprvu hlavně zábava. Záhy si však byznys uvědomil, jaký potenciál toto spojení představuje. Stále více nakupujeme v e-shopech, kvůli svým penězům už nemusíme do banky, ale spravujeme je z pohodlí domova nebo venku přes internet. Digitální televize už jen nezobrazují obrazy, ale spojí nás s netem nebo nám umožňují zvolit si program dle okamžité nálady. Z fotoaparátu nebo videokamery posíláme záběry přímo na net. Pokud vůbec čteme knihy, čteme je v elektronických čtečkách. Informace a mnoho věcí si z internetu stahujeme dokonce zadarmo.
Digitalizace mění i podobu tradičního byznysu. Průmyslové roboty montují auta, ti lékařští provádějí precizní operace s milimetrovou přesností. Blíží se doba, kdy digitalizované a napojené na net budou i naše auta, domy a domácí spotřebiče. Lednička vás upozorní na docházející zásoby a sama je objedná v e-shopu. Hmota se tak postupně stává méně důležitou. Vrchu nabývá zábava, služby a virtualita.
Virtuální kyberprostor nás stále více vtahuje. Mladí podléhají hrám jako droze a my možná budeme brzy jezdit na virtuální dovolenou. Ti kdo tento nástup nezachytí, zkrachují. Poznává to hudební průmysl svým lpěním na tradičních nosičích a čeká to i filmový průmysl. Fenomén Uber přišel z USA a dusí klasické taxikáře. Obdobně služba AirBnB, sdílení ubytování mezi lidmi ohrožuje hotely a cestovky. Slevové portály nás vybízejí, kde nakoupíme nejlevněji. Teď se rodí nové nápady, které změní současnost a přinesou peníze. Tato změna je nevyhnutelná a kdo ji zaspí nebo se včas nepřizpůsobí, skončí v propadlišti dějin. Je třeba přinést nový nápad nebo aspoň novou přidanou hodnotu. Internet je nebývale svobodný, nadnárodní, opravdu globální. Ale tradicionalisté i některé státy se úporně snaží o jeho regulaci a tím zbrzdění digitální revoluce. Bude to boj starého s novým. Mění se i fenomén zaměstnání, protože někteří lidé pracují přes internet z domova nebo i z letního pobytu třeba na Kanárských ostrovech. Pro americké firmy je levnější, aby pro ně pracovali matematicky nadaní indičtí programátoři on-line z Indie. Digitalizace podněcuje lidi k vyšší aktivitě a kreativitě. Samozřejmě má i své negativní stránky. Bere nám soukromí a cokoliv se o nás na netu objeví, zůstává tam jako digitální vzpomínka. Informace o nás využívají reklamní agentury, aby nás dostihly cílenými reklamami a snažily se tak z nás tahat peníze. Ale my to tak nějak mlčky akceptujeme. Již dnes o nás Google ví víc, než bychom si přáli. Časem si z vlastní pohodlnosti, a protože to budou mít ti druzí, necháme voperovat mikročip. Lékaři nás budou moct chránit on-line, ale také spousta ostatních bude vědět a kam a s kým se hneme. Ostatně to už dnes prozrazují naše mobily.
Potenciálu fenoménu digitální revoluce si již dávno všiml i zločin. Proč vykrádat banku se zbraní, když to jde jednodušeji z počítače. Nenápadně vybrat osobní účet či zpeněžit hesla a čísla platebních karet. Hackeři ukázali, že je možné se nabourat do řízení auta a u Jeepu Cherokee předvedli vyřazení motoru a navedení auta do příkopu. Vir Stuxnet vyřadil iránské obohacovací odstředivky. Výsledky výzkumu je obtížné uchránit. Brzy bude možné ukrást i osobní digitální identitu. Po digitální šikaně se digitální vražda se možná stane reálným zločinem. Ne nadarmo se generální štáby připravují na kyberútoky.
Jsme na tuto situaci připraveni? Jako obvykle překotné změny způsobí právní zmatek i nutnost pře orientace v myšlení lidí. Řada našich současných dovedností se stane zbytečnými a bude třeba osvojit si nové. Role států poklesne a vše se stane méně centralizované, uchopitelné. Již dnes nevíme, na jakém místě jsou uloženy naše maily a nevadí nám to. Činnosti se stále více budou stávat distribuovanými, rozprostraněnými kdesi po síti. Nám bude stačit, že jsou tady, když je potřebujeme. Na internetu budeme trávit stále více času. Časem možná bude problém rozeznávat, co je reálné a co virtuální.
Tak vzhůru do virtuálního věku.
Vyšlo v Neviditelném psu 27.7. 2015